Сьогодні, 6 листопада - 202-га річниця
з дня народження
о.МАРКІЯНА ШАШКЕВИЧА
НОВОСІЛКИ - остання парафія о. Маркіяна
7.06.1843 - дата смерті о.Маркіяна, якого поховали у чужий гробівець на місцевому цвинтарі.1893р. - перенесення праху Шашкевича на Личаківський цвинтар у Львові.
1911р. - встановлення пам'ятного мережаного Хреста на Білій горі коло Підлисся.
1986р. - відкриття музею-садиби у с.Підлисся.
1990р. - відкриття пам'ятника Шашкевичу та музею "Русалка Дністрова" у Львові.
10.11.2011р. відкриття музею Маркіяна Шашкевича у Новосілках.
Неділя, 3 листопада 2013р. Новосілки. Урочистості з нагоди 202-ї річниці народження Будителя Галичини та 120-річчя перенесення праху до Львова, презентація першого зібрання творів о.Маркіяна Шашкевича.
Відразу ж по закінченні Служби Божої у місцевій церкві, жителі села і чисельні гості рушили на цвинтар, на щиру поминальну молитву у місці першопоховання о.Маркіяна. Чин панахиди відслужили о.Іван Білута, о.Петро Гунчак. У руках о.Івана - реліквія - дерев'яний Хрест о.Шашкевича...
З проникливою промовою до усіх присутніх, до усіх земляків нині сущих і майбутніх звернувся Роман Лубківський, поет, публіцист, громадський діяч.
Відтак вшанування пам'яті о.Маркіяна проходило у музеї: цього разу увагу відвідувачів привернув новий експонат - дерев'яний хрест, що був встановлений на могилі Шашкевича. Його знайшли і реставрували. У цей день на подвір'ї меморіалу керівники району В.Сай та В.Замроз разом з гостями краю посадили маленький дубок із Канева, підкреслюючи єднання двох великих синів України - Шашкевича та Шевченка. До речі, два роки тому на подвір'ї музею посадили дубок із Підлисся, паросток оспіваного Маркіяном вікового дуба при криниці...
Згодом розпочалася презентація нового видання. Про свою працю розповідав упорядник професор Михайло Шалата. Учасники урочистостей багато спілкувались.Серед цікавих співрозмовників - члени Шашкевичівської комісії Б.Якимович, Ф.Стеблій, професор М.Гнатюк, депутат облради Й. Ситник, родичка Ю. Крушинської –І.Дутковська.
А вже у сільському домі Просвіти, збудованому рівно100 років тому коштом сільської громади, з цікавістю слухали мистецьку композицію, підготовлену районним відділом культури, бібліотекою та сільськими аматорами під керівництвом досвідченого педагога Володимири Воловець.
Дружина о.Маркіяна Шашкевича, Юлія з Крушинських, була, за твердженням очевидців, першою красунею Галичини...У ювілейних урочистостях взяла участь і дружина нинішнього пароха Новосілок о.Івана - їмость Світлана.
Вшанувати пам'ять уславленого земляка приїхала до Новосілок юна когорта друзів бравих - учнів Буської сш №2 разом із своїми відповідальними наставниками.
Великий і світлий зал недавно оновленого сільського клубу. До урочистостей його прибрали давнім вишиттям, обабіч сцени - портрети Шевченка і Шашкевича. На сцені три покоління новосілківчан. Слово, поезія, пісня - в дарунок світлій душі Великого Українця.***Сьогодні педагогічний та учнівський колективи Новосілківської школи. ім.. М. Шашкевича спільно з парохом І. Білутою молились на місці першопоховання о. Маркіяна в день його уродин.
***
Немає коментарів :
Дописати коментар